Ako si nájsť cestu v labyrinte

Život je ako labyrint. Každá zákruta, odbočka, cestička vás môže doviesť do iného cieľa. Rovnakým labyrintom je aj súčasný svet výživových doplnkov. Neuveriteľné množstvo značiek, druhov, všakovakých produktov s podobným alebo úplne odlišným zložením a všade samá reklama. Ako si teda vybrať to pravé pre seba?

Ako som už niekoľkokrát spomínal, som odborníkom v danej oblasti a môžem vám opísať moje skúsenosti. Počas mojich začiatkov som mal okolo seba ľudí, ktorí ma milovali a podporovali. Z oblasti vrcholového športu však veľké poznatky nemali. Moja teta, ujo ako aj babka nechceli, aby som bral akékoľvek výživové doplnky. Neverili im. Podľa nich môžu mladému telu viac uškodiť ako mu pomôcť. Možno aj to bol dôvod, prečo som sa viac spoliehal na tvrdý poctivý tréning, správnu vyváženú stravu (mäso, zemiaky, kyslé mlieko...) a dostatočný spánok.

Ďalším problémom boli aj financie. Na protein alebo kreatin som si našetril odkladaním na desiatu do školy. V mojich začiatkoch nebol trh s doplnkami taký bohatý ako teraz. A produkty, ktoré ponúkal, boli mimo mojej peňaženky. O internetových obchodoch sme vtedy mohli len snívať. Kde som teda hľadal rady, kam investovať to málo peňazí, čo som mal? Najužitočnejšie informácie som vždy našiel v časopise Muscle & Fitness. Dá sa povedať, že to bol jediný zdroj informácií pre mnohých športovcov. Tam som sa dozvedel o obchodnej sieti Fit Plus. Ich obchod som navštívil v Banskej Bystrici, Trnave a niekoľko krát v Bratislave. Vždy mali a dodnes majú skvelý výber špičkovej suplementácie. Bol to môj prvý  zážitok s profesionálnymi doplnkami výživy pre športovcov.

Vráťme sa na začiatok. Mal som asi 15 rokov, keď som vyslal kamaráta do lekárne v Rabči, aby mi kúpil Kreatín Monohydrát s čokoládovou príchuťou. Pamätám si, že na etikete bola fotografia Jaroslava Horvátha, náš najlepší Slovenský kulturista. Výrobok dnes už asi nie je ani na pultoch, ale ja som sa z neho veľmi tešil. Balenie ma stálo 580 korún. Odporúčaná dávka bola 1 lyžica, ja som však denne bral len polovicu dávky, aby mi dlhšie vydržal. Cez víkendy som ho tiež kvôli šetreniu neužíval. Po každej dávke som mal pocit, že mi v krvi prúdi extrémna sila. V skutočnosti to bol len placebo efekt. Dnes to viem, ale to mi nevadí. Mal som neskutočnú silu a chuť do tréningu a to ma tlačilo dopredu!

Ďalším mojím doplnkom výživy ktorý som si kúpil bolo dvojkilové balenie proteínu značky Nuntred za 1300 korún. Neskôr som si telefonicky objednal Tribulus terrestris. Vtedy som už mal 17 rokov a bolo to zo siete Fit Plus. Počas jeho užívania som začal vnímať, že z vtedajších 110 kg na bench som naraz vytlačil 140 kg. Joe Weider robil za tých čias naozaj skvelé výrobky. Vždy som mal viac testosterónu, počas tvrdých tréningov som začal vnímať zmeny na mojom tele. Je to genetická záležitosť. Už v 16-tich rokoch mi začali rásť chlpy na ramenách a na chrbte a začali sa mi tvoriť strije. Viac som v tom období mal počúvať rady odborníkov, ale kde vtedy takých dostať? Mladí športovci majú v súčasnosti veľkú výhodu. Informácie majú len jeden klik od seba. Stačí zájsť na internet a tam nájdete na rôznych fórach rady skutočných odborníkov, športovcov ale aj profesionálov a majstrov sveta. Aktívne chaty priamo na internetových obchodoch vám poradia a pomôžu si vybrať ten pravý doplnok pre vás. Nezabudnite však, že tak ako vo všetkom, aj trh v doplnkami výživy je len biznis. Množstvo výrobcov ponúka nespočetné množstvo výrobkov, ktoré však nemusia fungovať a všetko okolo toho môžu byť len  „omáčky“.

Moje tajomstvo vždy bolo: „Najdôležitejšie, v rámci športovej prípravy každého športovca, sú tvrdé tréningy, dobrá strava a spánok.“ Ja som spával pred každým tréningom a aj po ňom aspoň dve hodiny. Až neskôr som začal brať výživové doplnky: pred aj po tréningu BCAA, 3-4x do roka Tribulus terrestris (3000 miligramov denne rozdelený do 2-dávok), Aminokyseliny aspoň 5x do dňa a Kreatin monohydrát ráno, pred aj po tréningu. Veľmi dobre mi robil aj L-Glutamín. Vždy som po ňom silný a veľmi rýchlo zregenerovaný. Nikdy som nebral proteíny, pretože mi po nich bývalo zle. Nahrádzal som ich tabletovými alebo kapsulovými doplnkami.

Viem, že stále prevláda názor, že výživové doplnky sú pre ľudské telo viac škodlivé ako pomáhajú. Myslím v tej nešportovej obci. Počas každodenných tvrdých tréningov telo športovca vydá neuveriteľné výkony, je namáhané a potrebuje dostatočnú regeneráciu. Tú dosiahne len skutočne vyváženou stravou, dostatočným spánkom a práve doplnkami výživy. Teraz už aj ja viem, že výživové doplnky nesmú chýbať u žiadneho športovca, ktorí chce ísť dopredu. Konkurencia je totiž vysoká a z roka na rok rastie. Aby ste dosiahli vrcholové výsledky potrebujete trénovať a neustále pozdvihovať svoju „laťku“. Práve doplnky výživy vám pomáhajú zvládnuť viac tréningov za kratší čas, urýchľujú proces regenerácie a nabíjajú vás silou, chuťou a energiov k tréningu.

V roku 2005 keď som mal 17-rokov som začal aj ja pravidelne brať doplnky výživy. Najmä od kvalitných značkiek ako FitMax, Dymatize, Weider a  Scitech. To som už robil 3 roky armwrestling profesionálne a už som mal tituly majstra Európy a majstra sveta. Celoročne som užíval Amino 2000, Cissus Quadrangularis, Flex Fit, BCAA a Tribulus terrestris. Tieto výrobky nechýbali v žiadnej mojej príprave. Viem, že naozaj fungujú a užívam ich doteraz.

Na záver už len niekoľko rád: dávajte si pozor, čo dávate do svojho tela. Pozorne študujte zloženia jednotlivých produktov. Nechcete predsa skončiť so súťažením pre pozitívny dopingový test. Zoznam všetkých zakázaných látok nájdete na www.antidoping.sk. Zároveň pozor aj na doplnky z amerického trhu. Obsahujú zbytočne veľa zložiek. Všetky potrebné informácie získavajte od svojich trénerov, kamošov športovcov čo už majú skúsenosti, stále vynikajúcim zdrojom je aj časopis Musce & Fitness alebo na stránke posilnovanie.sk.

Svet doplnkovej výživy je labyrint. Cestu z neho vám pomôžu nájsť odborníci, ktorí sa v ňom už vyznajú. Vedia, čo ako funguje, čo zaberá/nezaberá. Zabudnite na svoju mladícku spurnosť a nechajte si poradiť od skúsenejších. Nebojte sa pýtať. Každý sme iný a na každého zaberá niečo iné...